Çiğiltepe
Skip Navigation Links
Skip Navigation Links


Cihangir Akşit Romanları

Sarı Sessizlik

Sarı Sessizlik
Bir kayboluşun romanı
Miralay Reşat Bey ve Vatan Savunmasında 27 yıl

Miralay Reşat Çiğiltepe
ve Vatan Savunmasında
27 yıl
Savruluş

Savruluş


Sayin Cihangir Aksit,

Muhtesem kitabiniz Ciğiltepe’yi soluk almadan okudum.

Tarihimize buyuk bir ışık tuttunuz.

Dilerim bu kitabı butun ust duzey kisiler okumus olsunlar.

Sizi tebrik ediyorum

Saygılarimla,

Elvin Erdem
10 Nisan 2009
(cigiltepe.com)

Çiğiltepe adlı eseriniz

"Çiğiltepe"yi zevkle ve nefes kesmeden okudum. Bu denli başarılı bir araştırma-romanı nadiren okuduğumu itiraf ederim. Başarınız için çok tebrikler.

...

Mümkünse kıtabınızı size imzalatmak benim için büyük mutluluk olacaktır.

...

Tekrar tebriklerimle saygılar sunarım.

Avukat Dr. Mehmet R. Uluç, İstanbul
30 Ağustos 2009
(cigiltepe.com)

Sürükleyici

Hıçkırıklara boğan çok acıklı ve asil bir hayat hikayesi.

Okullara ders olarak alınmalı. Film ve belgeseli çekilmeli.

Bir çırpıda okunacak bir roman.

İstanbul, Türkiye
21 Eylül 2009
(hepsiburada.com)

Okumaya başlayınca elinizden bırakamayacağınız muhteşem bir eser.

Dedelerimizin kuşağından olan ÇİĞİLTEPE'nin vatan savunmasında nelerle karşılaştığını ve bütün askerlik yaşamı boyunca nasıl mücadele ettiğini göreceksiniz. Bir dönemin bu kahramanlarının unutulmaması için çok özverili bir çalışmanın sonucunda ortaya çıkan bu eseri mutlaka okumalısınız.

M. İstek, İstanbul, Türkiye
24 Eylül 2009
(hepsiburada.com)

Geçen ay bu kitabı nasıl okurum diye düşünüyordum... Aslında çok da ümitsiz değildim ama nasıl başlayacagım konusu beni cok zorladı. 700 sayfa, işin diğer tarafı çok küçük yazılar... Neresınden baksan 1300 sayfa yazı... Dedim bir başlıyım nasıl olsa okuyamazsam bırakırım. Sadece beş gece sürdü. Bu kadar akıcı, içine çeken, merak ettiren ve etkileyen bir kitabı daha okumadım... Miralay Reşatın hayatına ortak olup yaşadığı savaşları, bunalımları, yaşayamadığı aşkını, Mustafa Kemal'e olan sevgisi ve beraberliği... Çok ama çok dalgalı bir yaşam... Yaşamı savaş meydanlarında başlamış, yine savaş meydanlarında kendi elleri ile sonlandırmış... Türk askerinin onur, şeref ve haysiyet abidesi Miralay Reşat'ın bilinmeyen yönleri ile göz önüne seren Sn. Cihangir Akşit'e sevgi ve selamlar... Ellerine, emeğine sağlık...

Fubarr
4 Kasım 2009
(kitapyurdu.com)

Çigiltepe için sonsuz teşekkürlerimle

Cihangir Bey merhabalar,

Çocukluğumdan beri defalarca ve hiç bir zaman ilk seferki heyecanımı kaybetmeden izlediğim kurtului dizisinde hep o sahne beni çok derinden etkilemiştir. Reşat Beyin sahnesi. Onun onurunu yeryüzünde anlamanın zorluğunu düşündüm hep. Elimden geldiğince araştırmaya çalıştım ama ne yazık ki pek de birşey bulamadım hakkında. Ta ki eserinizi gazetede gördüğüm ana kadar...

Önce bu konulara fazlasıyla önem veren okulum Ortadogu Teknik Universitesinin kütüphanesindan aldım kitabınızı. Hemen bitirdim. Daha sonra bir ömur saklayacağım kitabıma kavuştum. Bir kez de kendi kitabımı okudum.

Adeta hayallerim elle turulur hale geldi. Hani sizin de Resat Beyin üzerinde el yazısı olan fotoğrafında hissettiğinize benzer duygular...

Teşekkür ederim binlerce kez. Bir gün umarım size eserinizi imzalatma şansını yakalayacağım ve teşekkürlerimi bir kez daha sunacağım.

En icten tesekkurlerimle...

Cagri Nacar
4 Aralık 2009
(cigiltepe.com)

Sayın Cihangir Akşit,

Muhteşem kitabınız Çiğiltepe'yi soluk almadan okudum.

Tarihimize büyük bir ışık tuttunuz.

Dilerim bu kitabı bütün üst düzey kişiler okumuş olsunlar.

Sizi tebrik ediyorum.

E. Erdem
10 Nisan 2010
(sarısesszlık.com)

Elinize ve kaleminize sağlık!

Sizinle geçen sene İstanbul kitap fuarında tanışmıştık... Sarı Sessizlik, Çiğiltepe ve Savruluş'u okudum. Harika; üç kitapta kütüphanemin en nadide eserleri oldular. O kadar keyifle okudum ki anlatamam. Kaleminize sağlık. Savruluş'u o kadar merakla beklemiştim ki beklediğime değdi. Gerçi okuyalı çok oldu ama ancak mesaj yazabildim. İnşallah dördüncü kitabınızda bir an önce çıkar... Yeni kitabınızı sabırsızlıkla bekliyoruz. Sağlık ve mutluluklar.

S. İyier
1 Mayıs 2011
(cihangiraksit.com)

Okuduğum en güzel harp romanı. Çanakkale savaşı bundan daha güzel anlatılamazdı. Tamamen yaşayarak okudum. Teşekkürler...

Yavuz Toprak
24 Temmuz 2011
(cihangiraksit.com)

Roman yavan başlamasına rağmen bir süre sonra insanı sarıyor. Yazarın sarı sessizlik romanını da okumuştum. Dili gerçekten güzel. Asker olması nedeniyle muharebe sanatı ve terimlerini de iyi bildiği için askeri romanları daha bir gerçekçi yazıyor. Ancak romanı okurken, Anadoludan gelmiş askerlere diyalaoglarda Allah yerine tanrı dedirtmesi, tanrı korusun, tanrı aşkına, tanrı bizimledir.... Neyin nesidir anlamadım. Yahu o devirde gariban, dinine bağlı Anadolu çocoğu; bu can pazarında Allah yerine tanrı kelimesini kullanır mı? Bu neyin teolojisidir? Neredeyse hucum eden askerlerimizi de tanrı! Tanrı! Tanrı! Diye hücuma kaldırcak ki!! Allahtan bunu yapmamış. Ayıptır yahu!! Bu savaşlarda can vermiş şehitlerimize saygısızlıktır.

Av. İsmail Karataş
26 Nisan 2012
(kitapyurdu.com)

Kitabın anlattığını konular insanı alıp öyle yerlere götürüyor ki, insan elinde olmadan geçmişin en derin anlarında gezinerek her an gözyaşlarını tutamayacak duruma geliyor, özellikle Türk oluşun ve Türkiyeli oluşun verdiği bir haz insanı her an gözyaşına karşı tetikte bekletiyor, sadece anlatım dilinde kullanılanlar gerçekliği yansıtmıyor, sanki tüm olayları yabancı birinin şahitliği ile dinlemiş gibiyim, anlatımın derinliği ve yaşananlar güzel ancak yazarın dilinde kullandığı kelimeler sadece kendine has ve özgü... Kendim için sanat yaptım dercesine...

HarunSinanDemirdöven
7 Eylül 2012
(kitapyurdu.com)

Eğilmeden doğru söylemek birilerini kızdırabilr. İşte bu kitap bunu yapıyor.

kitapçı09
2 Şubat 2013
(kitapyurdu.com)

Detaylı ve akıcı üslubuyla okuruna o günleri hissettiren yazar her türlü tebriği hakediyor. Umarım böylesine başarılı ve üstlendiği işin hakkını vererek yapan bir yazar daha çok kitap yazma fırsatı bulur da biz de faydalanırız. Umarım tarihi romanlarda ulaştığımız bu kaliteyi sinemaya da yansıtırız da o günleri sonunda hakkıyla yadetmeyi başarırız.

srcphgs
31 Ağustos 2013
(kitapyurdu.com)

Elinize sağlık, emekleriniz için teşekkürler. Bugünlerde vatan sevgisi ve dürüstlüğün unutulduğu insanların sadece maddiyat peşinde her değeri sattığı bir ortamda böyle yüce insanları anlatan yazınız benim için hem kaynak hemde saygıyla şehitlerimizi adına için tekrar bir fırsat oldu. Ruhu şad olsun onun ve bu yolda can verenlerin.

Tarık Yılmaz
22 Eylül 2014
(kitapyurdu.com)

Asker bir yazardan bir büyük askerin hikayesi. Özellikle savaş sahneleri çok güzel bir şekilde anlatılmış. Okurken savaşın içinde hissediyorsunuz kendinizi. Ancak Tanrı olayı bana da çok saçma geldi. 1918'li yıllarda Tanrı kelimesi bu kadar çok kullanılmıyordur herhalde. Genel olarak kitap çok akıcı.

ecim
27 Nisan 2015
(kitapyurdu.com)

Sayın Cihangir Akşit'in eline yüreğine sağlık böyle bir kitap yazdığı için. Bence her Türk evladının bu kitabı okuması gerekiyor. İnsanların bugüne gelebilmek adına ne fedakarlıklar yaptığının bilinmesi yarınlarımıza daha sağlam bakmamızı sağlayacaktır. Tüm şehitlerimizin ruhu şad olsun.

gecira
10 Mayıs 2015
(kitapyurdu.com)

Merhaba. Daha önce de Sarı Sessizlik kitabınız için sizinle iletişime geçmiştim… İkinci kitabınız olan Çiğiltepe’yi de bir çırpıda bitirdim ve size hayranlığım bir kat daha arttı. Anlatımı kurgusu olay ve mekânları anlatış biçiminiz mükemmel. Bu iki kitabınızı da okuduktan sonra bizler atalarımızın ne zorluklarla bizlere bu memleketi hediye ettiklerini bir nebze olsun anladım ve keşke onlara layık olabilsek diye düşünüyorum. Keşke bu kitaplarınızı özellikle gençler okusa ve bunları anlayabilse. Hemen diğer kitabınızı yani Savruluş ’a başladım. Umarım bir gün kitaplarınızı imzalatıp sizinle tanışma fırsatı yakalayabilirim. Saygılarımı sunar iyi günler dilerim.

İ. Türkoğlu
9 Haziran 2015
(cihangiraksit.com)

Tarihin unutulmuş ve bilinmeyen bir kahramanını öğrenmememe vesile olduğu için Cihangir Akşit'e teşekkür ederim.

turgayco
22 Haziran 2015
(kitapyurdu.com)

Teşekkür

Merhaba Cihangir Bey,

Ben ilk olarak sarı sessizlik kitabınızı okudum. 29 yaşındayım ve lise yıllarımdan beri Sarıkamış bana her Türk gibi hüzün veren bir tarihi olaydır. Kitabı okuyup bitirdiğimde keşke devamı da olsaydı keşke daha da sürseydi istedim. O kadar etkili ve sürükleyici anlatmışsınız ki kitabınızı çok cüzi bir ücretle aldığıma bile utandım. Çok daha fazlasına layık bu kitap neden tanıtılmadı neden ben daha önce okumadım diye hayıflandım. Arkasından savruluş romanınızı alıp okudum. Onu da yine kitap yurdundan aynı ücretle aldım. Kitaplarınızın hakkı bu değil kesinlikle... Çiğiltepe romanınızı yeni bulabildim. Birçok yerde stoğu yoktu. Yine de edinebildim ve hemen başladım. Benim merak ettiğim yazmaya devam edip etmediğiniz. Umarım devamı gelecektir. Ben hayranınız oldum. Üslup ve anlatım harika.2 yaşında bir oğlum var ve bu kitapları onun içinde saklayacağım. Emeğinize kaleminize sağlık. Saygılar.

Sis ve gece
22 Ağustos 2015
(cihangiraksit.com)

Miralay Reşat Bey

Miralay Reşat Bey’in hikayesini öğrenmemi sağladığınız için size çok teşekkür ederim… Öncelikle iyi bayramlar dilerim. Birçok bölümünü tüylerim diken diken okuyorum. Kitaba dün başladım, şu an Çanakkale madalyası bölümünü okuyorum. Birkaç sonraki sayfa açıldı ve Conkbayırı'ını görünce içim cız etti. Annemin iki dedesi de Çanakkale’de şehit düşmüş. Gerçekten de Mehmet Ali Birand'a katılıyorum. Böylesi bir araştırma büyük emek istiyor. Bunun, Atalarımızın onurları için savaşmaları kadar önemli bir görev olduğuna eminim… Sinema ve Animasyon öğrencisiyim. Derslerimin yoğun olmasına rağmen, yaklaşık bir senedir Kuvayı Milliye dönemini esas alarak öncesi ve sonrasını okuyorum… Şu anda Bozburun’dayım. İnsanlar kitabı evde de okursun, tatil yap diyorlar. Bu kitabı bitirmek ilk görevim, bitirmezsem kafamı kurcalar. Bitirdiğim de ise çevremdeki insanlara anlatacağım. Ki bugün tanıdığımız bir kaptanla çıktığım tekne turunda, elimden bırakamadığım kitabın ne üzerine olduğunu soran İstanbullu bir tekstilciye, teknedeki herkesin duyacağı yüksek bir sesle kısaca yaşamını ve trajik sonunu anlattım. Ben 25 yasındayım. Kitapta Reşat Bey ve diğer komutanların, sonları belirsiz girecekleri çatışmalar öncesinde, gücü gelecek nesillerin onları hatırlayacaklarında ve yücelteceklerinde bulmaları hususunda, sadece bu sebepten ötürü bile her türlü övgüyü sonuna kadar hak ediyorsunuz. Teşekkürler, iyi günler dilerim.

E. Hamitoğlu
24 Eylül 2015
(cihangiraksit.com)

Yüreğinize ve kaleminize sağlık. Müthiş bir eser. Heycanla ve gözlerim dolarak okudum.

Doç. Tbp Alp. Kürsad Erinç (E)
29 Ekim 2015
(cigiltepe.com)

Yazar bence çok daha iyi yerleri hak ediyor.

cmtrn
12 Nisan 2016
(kitapyurdu.com)

Sayın Cihangir AKŞİT

Ben İzmir’den kitabevi sahibi M. Kaan Kaya. Kitabevi sahibi olmadan önce sizi tanıdım. Kitaplarınızın büyük bir hayranıyım ve kitabevimi açtıktan sonra da kitaplarınızı tavsiye ederek birçok kişinin okumasını sağladım. Ama üzüntüyle artık Sarı Sessizlik ve Çiğiltepe kitaplarınızın baskısının tükendiğini görmekteyim. Yeni baskılarının yapılması temennimi iletmek istiyorum…

M. Kaan Kaya
26 Nisan 2016
(cihangiraksit.com)